مزایای بازاریابی بر بستر شبکه های اجتماعی

برای بسیاری از کارآفرینان، بازاریابی بر بستر شبکه های اجتماعی به عنوان یک قدم بزرگ تلقی می شود. روشی موقت و زودگذر که باید مادامی که بسترش آماده است، حداکثر بهره را از این راه برد. امروزه شبکه های اجتماعی به دلیل حضور و رشد سریعشان در میان مردم، به دلیل تبدیل شدن به یک روش مورد علاقه در کسب و کار ها، یک شهرت کسب کرده اند و در طرف مقابل، یک روش نا معتبر برای کسب و کار ها هستند. اما با این حال، آمار و ارقام تصویر متفاوتی را عرضه می دارند. بر اساس گزارش هاب اسپات، ۹۲% فروشندگان و صاحبان کسب وکار در سال  ۲۰۱۴ اقرار کردند که بازاریابی بر بستر شبکه های اجتماعی برای رونق بیزنس آنها مهم بوده است. و ۸۰۰% از این مقدار، افزودند که با تلاششان در زمینه بازاریابی بر بستر شبکه های اجتماعی ، بازدید از وبساتشان افزایش یافته است. امروزه ۹۷۷% صاحبان کسب و کار، از شبکه های اجتماعی برای بیزنس های خود استفاده می کنند.

با این توصیفات، شبکه های اجتماعی از پتانسیل بالایی برای رونق کسب و کار برخوردار هستند. اما با این حال دانش کمی از به کار گیری این بستر وجود دارد. در ادامه به چند نکته در جهت تاثیر مثبت شبکه های اجتماعی در بیزنس ها میپردازیم.

 

موجب افزایش شناخت برند شما می شود

هر فرصتی برای سازمان بندی محتوای بیزنس شما و افزایش حضور شما، با ارزش است. شبکه های اجتماعی تنها، کانال های جدیدی برای برند و  محتوای شما است. این کار به سبب کمک به شما برای دست یابی به مشتریان بیشتر و اضافی، و برای شناخت بیشتر مشتریان کنونی از شما، مهم است.

باعث افزایش ثبات قدم برند شما می شود

براساس گزارش منتشر شده توسط دانشگاه تکنولوژی تگزاس، برند هایی که از شبکه های اجتماعی برای رونق کسب وکار خود استفاده می کنند، شاهد ثبات قدم و وفاداری بیشتری از طرف مشتریان خود هستند. در گزارش آمده است که:  سازمان ها باید از ابزاری که شبکه های اجتماعی در  جهت ارتباط بیشتر با مشتریان خود ، در اختیارشان قرار می دهند، استفاده کنند. داشتن یک برنامه ریزی دقیق برای به کار گیری شبکه های اجتماعی، برای شکل گیری مشتریان وفادار می تواند موثر باشد. براساس گزارشی دیگر، ۵۳% از آمریکایی هایی که برند ها را از شبکه های اجتماعی دنبال می کنند، نسبت به آن برند ها وفادار ترند.

امکان در دست گرفتن ذهنیت مشتری را به شما می دهد

هر پستی که شما بر بستر شبکه های اجتماعی قرار می دهید به شما این امکان را می دهد تا طرز تفکر مشتریان خود را دست خوش تغییرات  نمایید و از طرفی، به طور هم زمان به شما امکان دست یابی به مشریان جدید، مشتریان کنونی و مشتریان قدیمی خود داشته باشید و به راحتی با آنها در ارتباط باشید.هر پستی اعم از عکس، ویدیو و یا کامنتی که به اشتراک می گذارید، امکان یک واکنش را فراهم می کند و هر  واکنشی می تواند نهایتا موجب تغییر و تبدیل شود.

نرخ تبادل  و بهره جویی از بازار همکاران بیشتر می شود

بازاریابی بر بستر شبکه های اجتماعی ، به یک روش متفاوت، از شانس نرخ تبادل بالایی برخوردار است. شاید مهم ترین عامل آن وجود عنصری به نام انسان آن است. “حقیقتی که به موجب آن برند ها بر بستر شبکه های اجتماعی بیشتر انسانی می شوند. ” در شبکه های اجتماعی، برند ها می توانند مانند مردم عمل کنند. دلیل اهمیتش بدان سان است که مردم، کسب و کار با مردم را به کسب وکار با سازمان ها ترجیح می دهند. بازاریابی بر بستر شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد که بازار خود را با هم کاران و هم قطاران خود شریک شوید و بالعکس.

قدرت برند شما را بالا می برد

داشتن ارتباط مداوم با مشریانتان، نشانگر اعتماد بالا بین شما و مشتریانتان است. زمانی که مردم به تعریف و تمجید از یک محصول می پردازند، از ابزار شبکه های اجتماعی کمک می گیرند. و زمانی که نام برند شما را پست کنند، مشتریان بیشتری شما را دنبال خواهند کرد. هرچه که مردم از برند شما در شبکه های اجتماعی بیشتر سخن بگویند، قدرت برند شما برای کاربران جدید بیشتر نمایان می شود.

هزینه های بازار یابی را کاهش می دهد

بر اساس گزارش hob spot ، ۸۴% صاحبان کسب و کار در هفته حداکثر به مدت ۶ ساعت روی آپدیت کردن محتوای شبکه های اجتماعی خود صرف کردند که موجب افزایش بازدید وبسایتشان شده و هزینه های تبلیغاتی را کاهش داد. ۶ ساعت در هفته مقداری اندک برای تبلیغات بر بستر این ابزار است. اگر شما روزانه به مدت تنها ۱ ساعت به آپدیت محتوای خود بپردازید، نتیجه تلاش خود را خواهید دید. حتی تبلیغات بر بستر فیس بوک و توییتر  از روش های معمولی، نسبت به اهداف شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

تجارب ارتباط با مشتری را بهبود می بخشد

شالوده شبکه های اجتماعی، بر روی ارتباط انسان ها با یکدیگر بنا شده است. هر واکنش و عملی که از سوی مشتری متوجه شما شود، می تواند به شما در جهت تبلیغ همگانی میزان سرویس مشتری، فرصت داده و شما را در جهت غنی تر کردن ارتباط با مشتری یاری رساند. به طور مثال، اگر بر بستر توییتر یک مشتری از محصول یا خدمات شما انتقاد کرده باشد به شما این امکان را می دهد که در یک کامنت و به صورت عمومی از ایشان عذرخواهی کرده و در جهت اصلاح آن اقدام نمایید. یا اگر یک مشتری از شما تعریف نماید می توانید از ایشان تشکر کرده و محصولات بیشتری را پیشنهاد دهید. به موجب این، مشتری احساس می کند که شما نسبت به ایشان اهمیت می دهید.

نتیجه گیری نهایی

هر چه بیشتر صبر کنید، بیش از پیش فرصت را از دست خواهید داد.  بازاریابی بر بستر شبکه های اجتماعی در صورت اینکه به درستی به کار گرفته شود، مشتریان را افزایش داده، آمار بازدید وبسایت را بالا برده و ارتباط شما با مشتری را بهینه تر می کند.