تایید دو مرحله ای چیست و چه اهمیتی دارد؟!

امنیت در فضای مجازی بحث داغ این روزهاست. تمامی وبسایت ها و رسانه های اجتماعی در تلاش هستند تا بهترین راه ممکن را برای ایجاد فضایی امن برگزینند. قطعا استفاده از سیستم های امنیتی خوب و مناسب برای اپلیکیشن ها و وبسایت ها، باعث افزایش اعتماد و جذب کاربران خواهد شد. تایید دو مرحله ای یکی از راه ها برای افزایش امنیت حساب های کاربری می باشد. در ادامه میخواهیم به این روش و استفاده از آن نگاهی بندازیم:

۱- یکی از روش های استفاده از تایید دو مرحله ای ارسال یک کد یکبار مصرف به گوشی شما می باشد. به طور مثال زمانی که میخواهید ثبت نام انجام دهید برای تایید درستی اطلاعاتتان کدی از طریق sms به شماره ی همراهی که وارد کردید ارسال می شود. سپس باید این کد را در محل مورد نظر وارد کنید تا ثبت نامتان تکمیل شود. گاهی این کد یکبار مصرف به ایمیلی که قبلا وارد کرده اید ارسال می شود. بسیاری از اپلیکیشن ها و وبسایتها از این روش استفاده می کنند.

۲- روش دیگر استفاده از سرویس OTP آوانک میباشد که یکی از راه های امن برای ایجاد کد یک بار مصرف است. این سرویس کد را به صورت تماس تلفنی به شماره ی موردنظر شما ارسال می کند، سپس شما آن را در مکان موردنظر وارد می‌کنید. این روش علاوه بر تایید ثبت نام در بازیابی رمز عبور و بسیاری موارد دیگر نیز مورد استفاده می باشد.

۳- راه دیگری نیز هست که نیاز به وارد کردن کد ندارد. شما برای وارد شدن به حساب کاربری از طریق گجت های دیگ نظیر تبلت یا لیپتاپ، ابتدا باید آن را در اپلیکیشن موردنظر تایید کنید. به بیان ساده تر، باید دسترسی خود را از سایر گجت ها، از طریق اپلیکیشن موبایل تان تایید کنید. توییتر و اپل از این روش استفاده می کنند که البته امکان خطر آن بیشتر است.

۴- برخی اپلیکیشن ها نیز برای تولید کد یکبار مصرف وجود دارند نظیر Google Authenticator. در این حالت بعد از فعالسازی سرویس موردنظرتان در این اپلیکیشن، با هربار ورود به حساب کاربری خود، باید علاوه بر نام کاربری و رمز عبور یک کد تایید که توسط Google Authenticator تولید شده، وارد کنید. دقت داشته باشید که این سرویس دیگر به شبکه موبایل و اینترنت نیازی ندارد ولی راه اندازی ان پیچیده است.

۵- یکی از راه هایی که چندان رایج نیست، کلیدهای احراز هویت می باشد. این کلیدها در قالب فلش مموری نیز موجود است. استفاده از آن آسان است به این صورت که اگر قصد ورود به حساب کاربریتان از طریق لپتاپ دارید تنها کافی است این فلش را وصل کنید و دکمه ی روی آن را فشار دهید. مشکلی که این روش دارد نیاز همیشگی آن به پورت USB است.

یقینا اکثریت افراد به دنبال یافتن راهی مطمئن برای تامین امنیت خود در فضای مجازی می باشند، و تمامی موارد گفته شده به امن تر شدن این فضا کمک خواهند کرد. بنابراین شما میتوانید براساس نیاز خود یکی از این روش ها را انتخاب و از آن استفاده کنید.